2°C całkowite zachmurzenie

Bloki z wielkiej płyty będą stać!

bezpieczeństwo, Bloki wielkiej płyty będą stać! - zdjęcie, fotografia

W ostatnim czasie pojawiły się zarówno w prasie jak i mediach internetowych artykuły na temat bloków wybudowanych z tak zwanej „wielkiej płyty” Z artykułów wynika, że ich czas już minął a nawet tylko czekać jak zaraz się zawalą. Jako, że większość mieszkańców Targówka jak i innych dzielnic Warszawy w takich blokach mieszka postanowiliśmy sprawdzić o co dokładnie chodzi. Instytut Techniki Budowlanej na długo przed ukazaniem się artykułów opublikował komunikat, w którym czytamy:

 

„Nie straszmy ludzi, że mieszkania w wielkiej płycie są niebezpieczne! Mówiąc o ewentualnym programie pilotażowym i badawczym mamy na myśli działania naukowców i ekspertów ITB, którzy we współpracy z ekspertami z wyższych uczelni technicznych, dokonają weryfikacji poszczególnych systemów. W ramach programu badawczego zostaną wytypowane, a następnie opracowane skuteczne narzędzia monitoringu i diagnostyki stanu technicznego budynków wykonanych w technologii uprzemysłowionej (wielka płyta i wielki blok). Powyższe działania tym samym nie wskazują, że aktualnie jakiekolwiek zagrożenie w tym obszarze występuje. Należy patrzeć na ten temat również pod kątem aspektów użytkowych, tzn. możliwości łączenia mieszkań, ich przebudowy oraz pod względem funkcjonalnym i komfortu użytkowania.”

Cały komunikat dostępny jest w załączniku znajdującym się poniżej artykułu.

W kolejnym załączniku znajduje się też komunikat o tym, że ITB zgodnie z prawem zwraca się o zamieszczenie na łamach gazety, która opublikowała artykuł, stosownego sprostowania, które ukaże się pewnie „kiedyś tam” a panika i tak została zasiana a nakład sprzedany.

 

Posiadacze mieszkań w wielkiej płycie mogą spać spokojnie. Mieszkania trzymają swoją cenę i są chętnie kupowane na rynku wtórnym. W większości nie mają suteren i strychów a do tego wszyscy mieszkają od frontu. I jeśli ma coś się zawalić lub odpaść to raczej to czego nie wybudowano za PRL-u a w latach dziewięćdziesiątych lub późniejszych w czasach tak zwanej rewolucji pastelowej, polegającej na ocieplaniu budynków styropianem i malowaniu ich w jaskrawe kolory.

 Bloki z wielkiej płyty będą stać! komentarze opinie

  • Marcel Kosiński 2018-06-06 17:01:42

    Jak mówi ekspert postoją i 150 lat http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/883510,wielka-plyta-postoi-jeszcze-150-lat-beda-dwupoziomowe-mieszkania-windy-zewnetrzne,id,t.html Ja akurat zwolennikiem wielkim nie jestem, ale znajomi niedawno fajnie odremontowali swoje mieszkanie i nie zamierzają się przenosić do nowego budownictwa.

Dodajesz jako: Zaloguj się