2°C całkowite zachmurzenie

Opóźnienie budowy spalarni, a do tego podwyżki cen wywozu śmieci

gospodarka odpadami, Opóźnienie budowy spalarni podwyżki wywozu śmieci - zdjęcie, fotografia

Rozbudowa spalarni na Targówku powinna już ruszyć, a tymczasem dodatkowo się opóźnia. Początek działalności zakładano na rok 2019, a według najnowszych informacji, sam przetarg na wykonawcę inwestycji zakończy się dopiero 18 grudnia. Obecnie Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania nie potrafi odpowiedzieć na pytanie kiedy zacznie działać zakład. Biorąc pod uwagę drogę urzędową może nastąpić to dopiero w 2021 r.

Oprócz problemów z terminowością, pojawiły się problemy finansowe. Przez unieważnienie Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami, MPO nie może uzyskać dofinansowania od Unii Europejskiej. W tym momencie spółka traci dotację w wysokości 560 milionów zł.

MPO mogło czekać na rozstrzygnięcie sporu administracyjnego dotyczącego WPGO, co spowodowałoby jeszcze większe opóźnienia, lub szukać innych środków. Dlatego zdecydowano się więc na tzw. finansowanie pomostowe. Instytucja będzie zwracać się do banków o wsparcie do dnia, w którym otrzyma dofinansowanie unijne, czyli na budowę spalarni, spółka zaciągnie zwykły, komercyjny kredyt. Niestety oznacza to, że koszty powstania zakładu wzrosną, ponieważ bank doliczy odsetki. W dłuższej perspektywie zapłacą za to mieszkańcy, którzy muszą liczyć się z podwyżką opłat za wywóz śmieci.

Opóźnienie budowy spalarni, a do tego podwyżki cen wywozu śmieci komentarze opinie

  • gość 2017-11-24 15:17:31

    A dlaczego Plan Gospodarki Odpadami nie został np. poprawiony tylko unieważniony? Kto jest tak bogaty że ma gdzieś 560 milionów dotacji???

  • L. - niezalogowany 2017-11-24 22:55:12

    Warszawa ma utonąć w śmieciach bo ktoś miał kaprys unieważnić plan? Bardzo odpowiedzialne to

  • Karol - niezalogowany 2017-11-28 22:41:20

    Blokowanie budowy spalarni, strata ogromnej dotacji z UE a teraz kolejna informacja w radio rdc: ""przygotowany plan instalacji zastępczych, które będą przyjmować warszawskie odpady po zamknięciu Radiowa, a jeszcze przed otworzeniem spalarni na Targówku. Ich listę zamieszczono w Planie Gospodarki Opadami, który formalnie nie wszedł w życie, bo zablokował go wojewoda mazowiecki”. Wygląda na to że problem śmieciowy to problem mieszkańców a urzędnicy mają to gdzieś, zamiast pomagać go rozwiązać to jeszcze pogarszają sprawę :/

Dodajesz jako: Zaloguj się