-3°C zamglenie

To już 6 lat rekordów Verturilo!

rowery, rekordów Verturilo! - zdjęcie, fotografia
 • cvxc
  cvxc
 • xcvx
  xcvx
 • wdw
  wdw
 • wq
  wq
 • qq
  qq

Rowery Verturilo już na trwałe wpisały się w krajobraz Warszawy. Wydaje się, jakby były z nami od zawsze, a z początkiem sierpnia świętowały dopiero swoje 6. urodziny!

700 000 zarejestrowanych użytkowników. 17 000 000 wypożyczeń. 350 stacji i 5200 rowerów. Piąty co do wielkości tego typu system w Europie. Robi wrażenie, prawda?

 Początki Warszawskiego Roweru Publicznego

Przedsięwzięcie wystartowało 6 lat temu, z dość dużym impetem, bo już na samym początku powstało 55 stacji z łączną ilością 1000 rowerów. Wykonawcą systemu oraz jego operatorem, wybranym w przetargu rozstrzygniętym w kwietniu 2012, zostało konsorcjum Nextbike Polska Sp. z o.o. Umowa z konsorcjum opiewała na kwotę ok. 19 mln zł i obowiązywała do końca listopada 2016. System został oficjalnie uruchomiony 1 sierpnia 2012 r., a pierwsze stacje pojawiły się w Śródmieściu, Bielanach i Ursynowie. Kolejne dwie stacje zostały uruchomione w połowie sierpnia na Wilanowie. W kolejnych latach system był rozszerzany o kolejne stacje i na początku sezonu 2016 liczył 204 wypożyczalnie (w tym 24 uruchomione na zasadach sponsorskich, przy centrach handlowych i kompleksach biurowych) z ponad 3000 rowerów. Oferta została także poszerzona o 10 tandemów( rower przeznaczony dla dwóch lub więcej osób) i 10 rowerków dziecięcych, przeznaczonych dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat. W 2017 liczba rowerów wzrosła do 4660, rowerków dziecięcych do 60, a tandemów – do 45. System Warszawskiego Roweru Publicznego Veturilo powstał i funkcjonuje dzięki Miastu Stołecznemu Warszawa. 

Rekordy Verturilo

Każdy rok działania systemu to szereg rekordów. Tylko w tym sezonie, od marca, rowery wypożyczono 4 000 000 razy! W maju tego roku pierwszy raz przekroczono barierę miliona wypożyczeń tylko w ciągu jednego miesiąca. Jeżeli chodzi o wypożyczenia w ciągu jednego dnia, rekordzistą jest 15 kwietnia 2018r. - zanotowano wtedy 50 000 wypożyczeń, czyli 34 razy więcej niż wynosi średnia dzienna. Do systemu logują się nie tylko warszawiacy, ale także mieszkańcy innych miast i obywatele z ponad 171 krajów z całego świata. Veturilo sukcesami wyróżnia się na tle innych systemów tego typu. W 2013 roku magazyn US Today określił go jednym z najlepszych na świecie, i postawił obok systemów w największych stolicach jak np. Barcelona, Bruksela czy też Paryż.

Łatwiejszy dostęp

Od ubiegłego roku wszyscy mają do dyspozycji nowe stacje wyposażone w terminale z ekranami dotykowymi i obsługą kart zbliżeniowych, pompkę rowerową oraz diodę, sygnalizującą możliwość wypożyczenia danego roweru. Działa również aplikacja mobilna, która umożliwia m.in. szybkie wypożyczenie roweru poprzez skanowanie kodu QR. 

Nazwa Veturilo, oznacza w języku esperanto „pojazd, środek transportu” i została wybrana w internetowym głosowaniu na stronach ZTM. System działa przez 9 miesięcy w roku, od marca do listopada.


verturilo, rowery verturilo, rowery warszawa - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się